OPĆE INFORMACIJE
Osnovne informacije
Ako ste mlada osoba koja traži iskustvo volontiranja i želi biti pokretač promjene u svojoj zajednici ili ako ste organizacija koja želi privući mlade da se uključe u vaše solidarne aktivnosti, onda su Europske snage solidarnosti pravi program za vas!
Europske snage solidarnosti program su Europske unije za jačanje solidarnosti u raznim područjima: od pomoći osobama u nepovoljnom položaju i pružanja humanitarne pomoći do angažmana za zdravlje i okoliš u EU-u i šire.
Program mladima pruža priliku da odgovore na potrebe zajednice, daju konkretan doprinos društvu i pritom stječu neprocjenjivo iskustvo i razviju nove vještine. Program je namijenjen i organizacijama aktivnima u području solidarnosti koje žele uključiti mlade u svoje aktivnosti.
Vrste projekata:
A) projekti koji se prijavljuju Agenciji za mobilnost i programe EU - tzv. decentralizirane aktivnosti:
- volontiranje, kroz koje se mladim ljudima daje prilika da volontiraju u razdoblju od dva tjedna do dvanaest mjeseci u zemlji ili inozemstvu
- projekti solidarnosti, solidarne aktivnosti i inicijative u lokalnoj zajednici
B) projekti koji se prijavljuju Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu u Briselu (EACEA) - tzv. centralizirane aktivnosti:
- volonterski timovi u područjima visokog prioriteta (prioriteti u 2024.: pomoć osobama koje bježe od oružanog sukoba i drugim žrtvama prirodnih katastrofa ili katastrofa izazvanih ljudskim djelovanjem; pomoć mladima s manje mogućnosti da steknu pozitivna iskustva i ishode učenja)
- volontiranje u području humanitarne pomoći (inicijativa Volonteri za humanitarnu pomoć EU-a)
Više o Programu pročitajte u Vodiču kroz program Europske snage solidarnosti.
Prioriteti u novom programskom razdoblju 2021.-2027.
Prioriteti za 2024. za decentralizirane aktivnosti:
- uključivanje i raznolikost
- zaštita okoliša, održivi razvoj i klimatska politika
- digitalna transformacija
- sudjelovanje u demokratskom životu
- dodatni nacionalni prioritet* za Hrvatsku: Cilj za mlade #5 MENTALNO ZDRAVLJE I DOBROBIT
*Europska komisija nacionalnim je agencijama omogućila određivanje dodatnog tematskog prioriteta kojim se podupire provedba nekog od Ciljeva za mlade (EU Youth Goals).
Misija, načela i standardi kvalitete
Tko može sudjelovati
Pojedinci
Mladi od 18 do 30 godina, a za aktivnosti humanitarne pomoći gornja dobna granica je 35 godina. Uvjet za sudjelovanje je registracija na Portalu Europskih snaga solidarnosti. Registracija je besplatna, a omogućuje pregled svih otvorenih volonterskih projekata te povezivanje mladih s organizacijama koje provode aktivnosti.
Organizacije
Prihvatljive su javne i privatne nacionalne i međunarodne organizacije, koje za sudjelovanje u projektima volontiranja moraju imati važeću oznaku kvalitete.
Za sudjelovanje u projektima solidarnosti nije potrebno imati oznaku kvalitete, a mogu sudjelovati i neformalne skupine mladih.
Rokovi u 2024.
A) Mladi se tijekom cijele godine, neovisno o natječajnim programskim rokovima, mogu prijavljivati na projekte volontiranja izravno organizacijama preko Portala Europskih snaga solidarnosti. Projekte solidarnosti mladi mogu prijavljivati samo na natječajnim rokovima kao i organizacije.
B) Organizacije:
1. Decentralizirane aktivnosti - vrste projekata koje se prijavljuju Agenciji za mobilnost i programe EU:
- Oznaka kvalitete - prijave za oznaku kvalitete mogu se dostaviti do 31.10.2024. za ulogu vodeće organizacije, a tijekom cijele godine za ulogu primatelja i ulogu pružatelja potpore
- Volonterski projekti - 20.2.2024.
- Projekti solidarnosti - 20.2.2024. i 1.10.2024.
2. Centralizirane aktivnosti - vrste projekata koje se prijavljuju Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu u Briselu (EACEA):
- Volonterski timovi u područjima visokog prioriteta - 8.2.2024.
- Volontiranje u području humanitarne pomoći - 16.4.2024.
Odluke